Міжнародний симпозіум "Архітектоніка фіскальної науки та дивергенція митно-податкових інститутів": результати роботи
- Деталі
- Опубліковано: Субота, 20 лютого 2021, 09:41
19 лютого 2021 року завершився Міжнародний симпозіум «Архітектоніка фіскальної науки та дивергенція митно-податкових інститутів», який відбувався у Західноукраїнському національному університеті з нагоди 20-річчя заснування кафедри Податків та фіскальної політики. Громадська організація «ПАРТНЕРСТВО.» та консалтингова компанія «Універсальний бізнес ресурс» були партнерами щодо організації визначної події, яка об’єднала у своєму товаристві понад 200 учасників.
Відкрив Симпозіум ректор ЗУНУ, доктор економічних наук, професор Андрій Крисоватий, який зазначив ефективну роботу кафедри впродовж 20 років її функціонування та вклад колективу кафедри у підготовку фахівців митно-податкових відносин, а також розвиток фіскальної науки загалом.
Учасникам симпозіуму була представлена привітальна грамота від Міністра фінансів України - Сергія Марченка, у якій пан Сергій привітав колектив Західноукраїнського національного університету та учасників міжнародного симпозіуму, побажавши натхненної роботи та нових здобутків у практичній царині.
Учасників Симпозіуму і колектив кафедри податків та фіскальної політики з 20-річчям привітав Голова Державної податкової служби України д-р екон. наук Олексій Любченко. Очільник податкових органів підняв надскладні питання, пов’язані з відповідальністю людини, яка живе в Україні в частині сплати податків, отримання робочого місця, пенсії, безвідповідальності тих, хто не платить податки в Україні, хоча є громадянином нашої держави.
У роботі симпозіуму взяв участь перший заступник Голови Державної митної служби України, д-р екон. наук Іван Бережнюк, який підкреслив важливість підготовки спеціалістів для митних органів України в умовах трансформації цієї інституції.
З вітальним словом до учасників Симпозіуму звернулася Наталія Овсейко, директор консалтингової компанії «Універсальний бізнес ресурс» та президент Громадської організації «ПАРТНЕРСТВО.», яка наголосила на необхідності проведення таких заходів, адже вони об’єднують у спільних дискусіях та вирішеннях питань наукову еліту України та зарубіжжя, підприємницькі структури й фіскальні установи та організації світового геоекономічного простору, а також активну громадськість, кому не байдужий власної розвиток держави.
Пленарне засідання першого дня Міжнародного симпозіуму розпочалося з доповіді д-ра екон. наук, професора Андрія Крисоватого, в якій наголошувалося на актуальності положень теорії збігу обставин розвитку у фінансовій науці. Впевнено розставлено акценти, зокрема, на необхідності формування власних моделей реалізації економічної та фіскальної політик в Україні відповідно до національних традицій, потреб суспільства та викликів сучасності, які б забезпечувалася шляхом мінімізації використання кредитних ресурсів та зважаючи на новітні тенденції розвитку світового геополітичного та економічного простору. Зазначено, що важливо при цьому збільшувати інноваційно-технологічну складову виробничого комплексу України, яка б базувалась на використанні штучного інтелекту та активних, цифрових, квантових, високошвидкісних інфраструктурних, керованих психо-емоційних, когнітивних технологій.
Пізніше учасники заходу ознайомилися з науковими доробками низки відомих учених України та світу. Обговорювали такі ключові питання: проблеми та ризики податкової підтримки малого бізнесу в Україні (Юрій Іванов, д-р екон. наук, професор, директор Науково-дослідного центру індустріальних проблем розвитку Національної академії наук України); концептуальні основи коригування в межах застосування методів трансфертного ціноутворення (Захарій Варналій, д-р екон. наук, професор, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка); Електронні державні послуги, що надаються Національною адміністрацією доходів Республіки Польща (Магдалена Грицюк, керівник департаменту збору податків Міністерства фінансів Республіки Польща); про лідерство і державу (у форматі Розмови майбутнього для Тернополя) (Олександр Стародубцев, заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції); пріоритети податкової політики держави у 2021 році (Костянтин Швабій, д-р екон. наук, професор, Державний податковий університет Міністерства фінансів України); Гармонізація податку на прибуток в країнах ЄС (Євгеніуш Гостомскі, Кафедра міжнародного бізнесу, Гданський університет); українське студентство за кордоном: оподаткування і страхування (Ігор Алєксєєв, д-р екон. наук, професор, завідувач кафедри фінансів Національного університету «Львівська Політехніка»); Оцінка цифрових нематеріальних цін та питання трансфертного ціноутворення (Роберто Моро-Вісконті, професор, д-р, Університет Каттоліка, Італія); Борг проти зростання Докази ЄС 1995-2019 (Була, Рафал Анджей, доктор філософії, асистент, Економічний університет у Катовіце, Польща) та інші.
У перший день роботи симпозіуму Юрій Іванов наголосив на важливості створення податкових стимулів для малого бізнесу, з ліквідацією можливостей уникнення від оподаткування суб'єктами великого бізнесу. «Найважливішим у визначенні пріоритетів податкової політики України має стати створення інвестиційно привабливого середовища», — відзначив Костянтин Швабій. «Важливо міняти системи управління в державі відповідно до характеристик сучасного демократичного суспільства», – сказав Олександр Стародубцев.
На пленарному засіданні під час другого дня роботи Симпозіуму було представлено доповіді: трансформаційні тенденції українського податкового законодавства в контексті BEPS (Тарас Полянський, менеджер практики Трансфертного ціноутворення, PwC в Україні); еволюція функціональної спроможності податкової системи України (Юлія Касперович, канд. екон. наук, старш. наук. співр., Національний інститут стратегічних досліджень); Потреба у фіскальній підтримці промисловості 4.0 (Ташкін Дірсехан, доктор філософії, доц. Професор маркетингового Еразма, координатор факультету Університету Мармари); Соціальний аспект податку на товари та послуги (Марцін Кесі, доктор філософії, Економічний університет у Бидгощі, Польща); Модель машинного навчання та аналізу великих даних у фіскальному управлінні та оподаткуванні (Доктор Ієр Сайлеш Сур'яранаян, Інженерна школа Рай, Університет Рай, Індія); податок на доходи фізичних осіб в Україні: ретроспектива та сучасні виклики (Олена Діброва, аспірантка, Одеський національний економічний університет); взаємозв’язок ексклюзивності регулювання та дивергенції регіонального розвитку в Україні (Анатолій Мокій, д-р екон. наук, професор, пров. наук. співр., Державна Установа «Інститут регіональних досліджень ім. М.І. Долішнього НАН України»).
Учасники Симпозіуму активно долучалися до дискусійних обговорень, які стосувалися теоретичних та прикладних тенденцій розвитку фіскальної науки; використання прогресивних інструментів формування сприятливого інвестиційного та інноваційного середовища в країні; ролі митно-податкових інститутів у формуванні суспільства сталого розвитку в умовах фінансових ризиків зумовлених пандемією Covid-2019; вдосконалення процедур контролю за трансфертним ціноутворенням; проблематики формування бюджетних ресурсів держави та адміністративно-територіальних утворень тощо.
У другий день роботи симпозіуму менеджер практики трансфертного ціноутворення PwC в Україні Тарас Полянський акцентував увагу на важливості трансформації національного податкового законодавства відповідно до сучасних практик розвинутих країн щодо протидії виведенню капіталу та уникненню від оподаткування.
Інформація щодо Симпозіуму за посиланням: http://internationalsymposium2021.tilda.ws/