НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ НА ШЛЯХУ ПРОФЕСІЙНОГО СТАНОВЛЕННЯ МАЙБУТНІХ МИТНИКІВ

Інституційна спроможність української митниці все більше залежить від формування її кадрового потенціалу. Підготовка майбутніх митників здійснюється за допомогою якісної організації освітнього процесу та посилюється шляхом участі студентів у різноманітних практичних заходах, конференціях, олімпіадах, круглих столах тощо.
9 квітня 2025 року в Західноукраїнському національному університеті відбулася важлива наукова подія – підсумкова науково-практична конференція ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з фінансів. Загалом у ІІ етапі Конкурсу взяли участь 105 студентських наукових робіт (112 авторів наукових робіт), які надійшли з 46 закладів вищої освіти України: Чернігова, Полтави, Сум, Харкова, Одеси, Миколаєва, Херсона, Вінниці, Тернополя, Івано-Франківська, Рівного, Волині, Закарпаття та інших регіонів України.
Важливою нішею цього конкурсу були наукові роботи з митної проблематики, а також з питань справляння інших податків при перетині митного кордону України. Так, серед інших, для участі в конкурсі були податні роботи на такі теми:
• Митне регулювання та напрями його удосконалення в Україні в контексті фінансової безпеки країни;
• Вплив цифрової трансформації митниці на фіскальну стабільність України;
• Митно-тарифне регулювання зовнішньоекономічної діяльності;
• Механізм здійснення митних процедур на митниці;
• Фіскальна ефективність податку на додану вартість в Україні;
• Адміністрування ПДВ в Україні: ухилення та міжнародний досвід;
• Акцизний податок як фіскальний інструмент держави: стан і перспективи застосування.
Участь в роботі галузевої конкурсної комісії в частині перевірки і оцінювання цих робіт приймав к.е.н., доцент, комунікаційний менеджер проєкту ACCORD Володимир Валігура. Важливість цього заходу в рамках реалізації проєкту обумовлена його промоцією серед студентів та науковців провідних закладів вищої освіти України. Крім цього, такий захід є безпосередньою реалізацією проєкту, адже студенти отримали неоціненний досвід підготовки наукових робіт з митної проблематики та їх представлення, що формує у них компетентності майбутніх спеціалістів.
Підсумкова науково-практична конференція довела, що завдяки таким заходам студенти мають змогу не лише продемонструвати свої знання та наукові здобутки у сфері митної проблематики та оподаткування ЗЕД, але й налагодити професійні контакти, поспілкуватися зі світилами вітчизняної фінансової науки, що відкриває для них нові можливості у реалізації наукових досліджень й подальшому розвитку кар’єри.
Інформаційне повідомлення створено в рамках суб-ґранту проєкту “ACCORD: Accountability and Capacity-building for Customs Oversight and Reform Development” за фінансової підтримки Європейського Союзу, що реалізується ГО «Інститут аналітики та адвокації» та ГО “Технології прогресу”. Його зміст є виключною відповідальністю субґрантера проєкту ACCORD ГО «Партнерство.» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.