Усна історія


Проект, який успішно реалізується громадською організацією "ПАРТНЕРСТВО" та Фундацією "Добра воля" (Республіка Польща). Усна історія - це можливість відновити правдиві факти та використовувати їх не як інструмент маніпуляції для політиків і чиновників з метою реалізації успішної передвиборчої кампанії, чи розпалювання міжнаціональних конфліктів, посилення соціальної напруги в суспільстві, а задля створення об'єктивного висвітлення подій, почутих з уст простих людей - живих свідків і очевидців на тлі їхнього власного бачення минувшини, які сьогодні ми називаємо історією.

Усна історія — новий науковий напрям в історії, що інтенсивно розвивається з другої половини XX ст. Метод дослідження усної історії — глибинні інтерв'ю особистого характеру (як правило, використовуючи відеокамеру та диктофон), за допомогою яких здійснюється фіксування суб'єктивних вражень окремої людської особистості про час, в якому вона жила. (Вікіпедія).

Усна історія (oral history) є методом доповнення до офіційної, наукової історії. Вона зосереджена на зборі та аналізі історичних фактів у вигляді усного свідчення учасників-свідків для того щоб, акцентуватися на минулому не лише як на політичних подіях і процесах, а й повсякденному житті людини, що також робить історію суспільства.

Термін «усна історія» вперше запропонований Барбе д'Оревіллі (1852). Професор Колумбійського університету Аллан Нівінс у своїх праціях доволі часто застосовував цей термін, що і привело до широкого вжитку даного поняття.  До методів усної історії найчастіше звертаються військові історики.

Усна історія зосереджується на зборі  та аналізі усних розповідей свідків подій, не беручи до уваги минулі політичні  і історичні події, а лише повсякденне життя, тим самим створюючи історію суспільства. Така перспектива виконує функцію соціальної терапії. Пошук забутих або витіснених фрагментів історії, є соціальним процесом, що підтримує демократію посттоталітарних суспільств. Цей метод може бути  використаний для роботи  в питаннях боротьби з расизмом, ксенофобією і різними формами дискримінації, а також підтримання порозуміння між поколіннями. Вивчення історії локальних суспільств має важливе значення для  демократичних процесів, бо це основа для побудови місцевої самобутності та її збереження в майбутньому, як і включення маргінальних або забутих голосів, що є необхідним для нормального функціонування демократії. 

Тренерами курсу були:

др. Гражина Кубіца-Хеллер - доцент Інституту соціології Ягелонського університету в Кракові. Спеціалізується на візуальній антропології, біографічному методі Усної історії в соціології та антропології. Експерт усної історії проекту Фонду «Доброї волі».

Аліна Добошевська - театралка і мистецтвознавець, співзасновник і президент Фонду «Добра воля», координатор міжнародних проектів. Учасник та експерт проекти Усної історії.

Навчання було розділене на теоретичну та практичну частини.

Тема : «Жінка в 50-роки ХХ століття»

Після пройденого курсу лекцій учасники мали змогу не лише познайомитися з технікою, умовами, але і самостійно взяти інтерв’ю, їх опрацювати. Результатом цієї надзвичайно клопіткої та цікавої праці є фільм.

Соціальний театр – ефективна та популярна форма просвітницької роботи із підлітками та молоддю. Театр, будучи інститутом соціального спілкування, завжди впливав на суспільно-організаційні процеси, зазвичай представляючи при цьому інтереси провідного класу.

Тренерами курсу були:

Агнешка Kруль - соціолог і театралка. Випускниця курсів Адріана Джексона "Форум-театру" і Джона Соммерса "Аматорський театр". Тренер фонд підготовки кадрів доброї волі соціального театр: "Театр для соціальних змін" і "Медіа-в-театрі для соціальних змін" і "Семінар для активістів НУО в Україні".

Марек Косцьолик - актор, режисер, засновник, керівник і режисер Театру «Крик» в Машево. Проводить семінари та навчання, що відбувається, соціальні проекти. Тренер підготовки кадрів, Фонду «Добра воля»: "Театр для соціальних змін" і "Медіа-в-театрі для соціальних змін" і "Семінару для активістів НУО в Україні".

Пшемислав Бранас - художник і виконавець, тренер театральних тренінгів в "Семінару для активістів НУО в Україні".

Тематика курсу: «Антидискримінація».

Учасники  проекту займалися акторською майстерністю, готували міні постановки та репризи соціального характеру без використання особливих театральних реквізитів , а користувалися підручними засобами. Залучали осіб, які не мали відношення до учасників групи, але були зацікавлені в тому що відбувається.  В кінці проекту  був представлений перфоменс, автором якого були самі ж  учасники.

Це маленька часточка нашого проекту, який тривав у файному місті Тернполі на початку червня 2014 року. Сьогодні ми усі старанно працюємо над отриманим "домашнім завданням" і плануємо завершальний етап проекту, який має відбутися у жовтні 2014 року у Кракові (Республіка Польща).Висловлюємо велику вдячність нашим тренерам і співорганізаторам за вдало влаштований проект, за цікаву тематику, а також за досвід, яким ділилися з великим натхненням і професійністю. Бажаємо усім, з цього приводу успіху, хорошого настрою і теплого, мирного і квітучого літа.

Контакти

facebook instagram linkedin 

а/с 704,

Тернопіль-24, 46024

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Випадкове фото

razom_blyzcze_do_mety242.JPG