ФОРМУВАННЯ КОМУНІКАЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ З УНІВЕРСИТЕТАМИ, ЩО ЗДІЙСНЮЮТЬ ПІДГОТОВКУ МИТНИКІВ

6 травня 2025 року ГО «Партнерство.» (Герчаківський С.Д., Валігура В.А.) у межах реалізації проєкту ACCORD виступила співорганізатором адвокаційно-комунікаційного заходу.
Метою заходу стало публічне представлення суб-грантового проєкту «Моніторинг інституційної спроможності української митниці в парадигмі воєнних, повоєнних та євроінтеграційних викликів», що реалізується у межах проєкту “Accountability and Capacity-building for Customs Oversight and Reform Development” (ACCORD) за фінансової підтримки Європейського Союзу та у співпраці та координації з ГО «Інститут аналітики та адвокації» та ГО “Технології прогресу”.
Формат заходу передбачав підписання Меморандуму про співпрацю між Західноукраїнським національним університетом та Університетом митної справи та фінансів (м. Дніпро), а також презентацію наукового видання Сучасна митна енциклопедія. Безпосередню участь в підготовці цього видання взяли члени ГО «Партнерство» Герчаківський С. та Валігура В.
Відкрив захід доктор економічних наук, професор Андрій Крисоватий, який наголосив на важливості співпраці між закладами вищої освіти, які вважаються лідерами в підготовці фахівців для митної системи України. В онлайн-режимі бачення щодо розвитку освітніх, наукових, комунікаційних заходів представили Віктор Ченцов, перший проректор Університету митної справи та фінансів, Голова вченої ради (доктор історичних наук, доктор наук з державного управління, професор) та Дмитро Приймаченко, проректор з наукової роботи Університету митної справи та фінансів (доктор юридичних наук, професор).
Грантовий напрямок співпраці з Університетом митної справи та фінансів був представлений Герчаківським С.Д., який окреслив основні аспекти виконання суб-грантового проєкту «Моніторинг інституційної спроможності української митниці в парадигмі воєнних, повоєнних та євроінтеграційних викликів», подякував керівництву двох закладів вищої освіти у проведенні соціологічного опитування студентів, що навчаються за освітніми програмами підготовки митників, запропонував шляхи удосконалення освітніх траєкторій для майбутніх митників та ін. В контексті розширення та активізації співпраці між Західноукраїнським національним університетом та Університетом митної справи та фінансів Ректором ЗУНУ, доктором економічних наук, професором Оксаною Десятнюк було запропоновано підписання відповідного Меморандуму.
Одним із реальних проявів співпраці між закладами вищої освіти стала підготовка та презентація Сучасної митної енциклопедії, яке є науковим виданням, до якого у систематизованому вигляді увійшли статті присвячені міжнародним митним актам та стандартам, національному законодавству в сфері митної справи, основним поняттям в галузі митного регулювання та митного права тощо. Підґрунтям для видання стали наукові здобутки його авторів, сучасне міжнародне й національне митне законодавство та практика його застосування.
До дискусії щодо важливості видання «Сучасна митна енциклопедія» долучились також стейкхолдери освітніх програм з підготовки митників - заступник начальника митного поста - начальник відділу митного оформлення №3 митного поста "Тернопіль" Тернопільської митниці Віталій Мельников та Вероніка Дохват – директор ТОВ «ВД БРОКЕР СЕРВІС», митний брокер, консультант з питань митного оформлення.
Авторський колектив «Сучасної митної енциклопедії» налічує 51 науковця, які представляють 8 закладів вищої освіти та наукових центрів, які здійснюють підготовку фахівців для митної системи України, досліджують проблематику реалізації митної політики держави, зокрема:
Університет митної справи та фінансів (м. Дніпро);
Західноукраїнський національний університет (м. Тернопіль);
Державний податковий університет (м. Ірпінь);
Ужгородський національний університет;
Національний університет «Львівська політехніка»;
Національний авіаційний університет;
Хмельницький національний університет;
Державний університет внутрішніх справ (м. Дніпро).
Сподіваємось, що напрацювання комунікаційної платформи між закладами вищої освіти, які здійснюють підготовку митників Україні дозволять покращити навчально-виховний процес та сприятиме реальному кадровому оновленню української митниці.
Інформаційне повідомлення створено в рамках суб-гранту проєкту “ACCORD: Accountability and Capacity-building for Customs Oversight and Reform Development” за фінансової підтримки Європейського Союзу, що реалізується ГО «Інститут аналітики та адвокації» та ГО “Технології прогресу”. Його зміст є виключною відповідальністю субгрантера проєкту ACCORD ГО «Партнерство.» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.